Porady logopedyczne

porady logopedycznePraktyczne porady dla rodziców

Jak rozwijać mowę dziecka?

1. Mówiąc do dziecka unikaj spieszczeń i przesadnych zdrobnień. Dostarczaj dziecku prawidłowego wzorca mowy.
  2. Mów swojemu dziecku o wszystkim co się wokół niego dzieje. Zwracaj uwagę, by widziało twoją twarz, przez co będzie miało możliwość obserwowania ruchu ust oraz naśladowania cię.
  3. Śpiewaj piosenki, ucz wierszyków i baw się z dzieckiem tak, by angażować zmysł słuchu, wzroku i dotyku.
  4. Na pytania dziecka odpowiadaj cierpliwie i wyczerpująco. Jest to doskonały sposób na wzbogacenie słownictwa dziecka.
  5. Uważnie słuchaj swojego dziecka, nie przerywaj kiedy mówi. Powtarzaj poprawnie słowa czy wypowiedzi, w których wystąpiła pomyłka.
  6. Wybieraj różnorodne posiłki, o różnej konsystencji i strukturze, ponieważ gryzienie
    i żucie to naturalny trening narządów artykulacyjnych. Brak tych umiejętności może powodować wady zgryzu, infantylne połykanie, nadwrażliwość jamy ustnej oraz obniżenie napięcia mięśniowego, nieprawidłowo rozwijające się uzębienie.

Usprawnianie rąk dziecka pobudza jego rozwój mowy !

1. Rozwój mowy dziecka jest ściśle powiązany ze sprawnością rąk, ponieważ w strukturze mózgu obszary ruchowe sąsiadują z obszarami, które odpowiedzialne są za ruchy narządów artykulacyjnych (języka, warg), jak i rozwój mowy dziecka oraz usprawnianie motoryki narządów mowy.
  2. Dłonie dziecka można usprawniać poprzez masażyki, zabawy paluszkowe, manipulowanie przedmiotami, dotykanie przedmiotów o różnej fakturze i konsystencji.
  3. Jak stymulować sprawność dłoni?
    - wydzieranie, wycinanie, wyklejanie
    - nawlekanie koralików
    - zapinanie i odpinanie guzików
    - lepienie, wałkowanie, np. ciastoliny
    - odkręcanie i zakręcanie nakrętek
    - przyczepianie spinaczy

Bajki a rozwój mowy – Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?

Bajki stymulują rozwój mowy, wzbogacają słownictwo, pobudzają do aktywności językowej, uczą poprzez naśladownictwo, rozwijają zdolności komunikacyjne, pomagają
w rozpoznawaniu emocji, uczą myślenia przyczynowo – skutkowego. Czytaj dziecku codziennie, opisuj ilustracje, zadawaj pytania.

Jak rozpoznać nieprawidłowy sposób oddychania?

1. Objawami zaburzeń oddychania są: stale otwarta buzia, spierzchnięte usta, suchość
    w ustach, częste i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, wady postawy, unoszenie ramion, senność i problemy z koncentracją uwagi.
  2. Problemy z oddychaniem mogą powodować: obniżone napięcie mięśniowe, przerośnięte migdałki, alergie, niedrożność nosa, nieprawidłowe nawyki.

Jak rozpoznać przerost trzeciego migdałka?

1. Objawami przerostu trzeciego migdałka może być: częsty ból gardła, chrapanie, zaburzenia snu, nawracające zapalenia ucha środkowego,  niedrożność nosa, powiększenie węzłów chłonnych.
  2. Skutkami przerośniętego migdałka są: ciągle otwarta buzia i oddychanie przez usta, infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia snu, nosowanie, wady zgryzu, zmiany w budowie twarzoczaszki, trudności z koncentracją uwagi.
  3. Rodzicu! Jeśli zaobserwowałeś u swojego dziecka, któryś z przedstawionych objawów skontaktuj się z laryngologiem oraz logopedą. Szybka reakcja jest niezwykle ważna.

• 20.05 – Dzień Dobrych Uczynków - ,,Paczka dla Potrzebujących" - akcja charytatywna w przedszkolu. │ 21.05 z okazji Międzynarodowego Dnia Kosmosu odbędą się zajęcia edukacyjne w grupach. │Serdecznie zapraszamy 1.06 na godz. 10.00 wszystkich Rodziców wraz z dziećmi na Piknik Rodzinny z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka.